Italien Italien: Giro d'Italia, Stage 20

Start dato: 26/05 10:10  
Status: finished Løbs type: normal
Kilometer: 214 Etape type: highmountain
Fra: Susa Til: Cervinia
Rank Kører Hold Varighed
1 Mikel Nieve Mitchelton-Scott 5:43:48
2 Robert Gesink Team LottoNL-Jumbo +2:17
3 Felix Grossschartner Bora-Hansgrohe +2:42
4 Giulio Ciccone Bardiani-CSF Pro Team +3:45
5 Gianluca Brambilla Trek-Segafredo +5:23
6 Wout Poels Team Sky +6:03
7 Chris Froome Team Sky +6:03
8 Davide Formolo Bora-Hansgrohe +6:03
9 Domenico Pozzovivo Bahrain Merida Pro Cycling Team +6:03
10 Richard Carapaz Movistar Team +6:03
11 Sam Oomen Team Sunweb +6:03
12 Miguel Angel Lopez Astana Pro Team +6:03
13 Tom Dumoulin Team Sunweb +6:09
14 George Bennett Team LottoNL-Jumbo +6:45
15 Patrick Konrad Bora-Hansgrohe +6:45
16 Pello Bilbao Astana Pro Team +6:45
17 Alexandre Geniez AG2R La Mondiale +7:04
18 Carlos Betancur Movistar Team +7:04
19 Hubert Dupont AG2R La Mondiale +8:54
20 Sergio Henao Team Sky +9:42
21 Jan Polanc UAE Team Emirates +10:09
22 Michael Woods Cannondale Pro Cycling Team +10:09
23 Kilian Frankiny BMC Racing Team +10:53
24 Koen Bouwman Team LottoNL-Jumbo +11:54
25 Sander Armée Lotto Soudal +11:54
26 Fausto Masnada Androni Sidermec - Bottecchia +11:56
27 José Goncalves Team Katusha-Alpecin +12:16
28 Rubén Plaza Israel Cycling Academy +12:16
29 Victor de la Parte Movistar Team +14:56
30 Valerio Conti UAE Team Emirates +15:03
31 Matej Mohoric Bahrain Merida Pro Cycling Team +15:03
32 Mattia Cattaneo Androni Sidermec - Bottecchia +16:08
33 Enrico Battaglin Team LottoNL-Jumbo +16:52
34 Francois Bidard AG2R La Mondiale +16:52
35 Luis Leon Sanchez Astana Pro Team +16:52
36 Laurens ten Dam Team Sunweb +17:39
37 Giovanni Visconti Bahrain Merida Pro Cycling Team +18:40
38 Maurits Lammertink Team Katusha-Alpecin +21:38
39 Krists Neilands Israel Cycling Academy +22:58
40 Kenny Elissonde Team Sky +24:04
41 Salvatore Puccio Team Sky +24:57
42 David De La Cruz Team Sky +24:57
43 Rubén Fernández Movistar Team +24:57
44 Diego Ulissi UAE Team Emirates +25:11
45 Manuele Mori UAE Team Emirates +25:11
46 Alex Turrin Wilier Triestina-Selle Italia +25:11
47 Christopher Juul-Jensen Mitchelton-Scott +25:11
48 Domen Novak Bahrain Merida Pro Cycling Team +25:44
49 Alexey Lutsenko Astana Pro Team +26:15
50 Christian Knees Team Sky +27:15
51 Francesco Gavazzi Androni Sidermec - Bottecchia +34:59
52 Davide Ballerini Androni Sidermec - Bottecchia +34:59
53 Davide Villella Astana Pro Team +34:59
54 Ben King Dimension Data +34:59
55 Jack Haig Mitchelton-Scott +34:59
56 Adam Hansen Lotto Soudal +34:59
57 Mads Pedersen Trek-Segafredo +34:59
58 Chris Hamilton Team Sunweb +34:59
59 Jacopo Mosca Wilier Triestina-Selle Italia +34:59
60 Enrico Barbin Bardiani-CSF Pro Team +34:59
61 Rodolfo Torres Androni Sidermec - Bottecchia +34:59
62 Jacques Janse van Rensburg Dimension Data +34:59
63 Jarlinson Pantano Trek-Segafredo +34:59
64 Nathan Brown Cannondale Pro Cycling Team +36:24
65 Vegard Stake Laengen UAE Team Emirates +42:18
66 Darwin Atapuma UAE Team Emirates +42:18
67 Tony Martin Team Katusha-Alpecin +42:18
68 Ryan Mullen Trek-Segafredo +45:32
69 Nico Denz AG2R La Mondiale +45:32
70 Christoph Pfingsten Bora-Hansgrohe +45:32
71 Ben Hermans Israel Cycling Academy +45:32
72 Francisco José Ventoso BMC Racing Team +45:32
73 Andrey Zeits Astana Pro Team +45:32
74 Cesare Benedetti Bora-Hansgrohe +45:32
75 Mads Würtz Schmidt Team Katusha-Alpecin +45:32
76 Guillaume Boivin Israel Cycling Academy +45:32
77 Roy Curvers Team Sunweb +45:32
78 Lars Bak Lotto Soudal +45:32
79 Bert-Jan Lindeman Team LottoNL-Jumbo +45:32
80 Jos van Emden Team LottoNL-Jumbo +45:32
81 Michael Mørkøv De Ketele/M. Moerkoev +45:32
82 Niklas Eg Trek-Segafredo +45:32
83 Manuel Belletti Androni Sidermec - Bottecchia +45:32
84 Rohan Dennis BMC Racing Team +45:32
85 Eugert Zhupa Wilier Triestina-Selle Italia +45:32
86 Matthieu Ladagnous Frankrig +45:32
87 Danny van Poppel Team LottoNL-Jumbo +45:32
88 Thibaut Pinot Groupama - FDJ +45:32
89 Ryan Gibbons Dimension Data +45:32
90 Jean-Pierre Drucker BMC Racing Team +45:32
91 Anthony Roux Groupama - FDJ +45:32
92 Baptiste Planckaert Team Katusha-Alpecin +45:32
93 Laurent Didier Trek-Segafredo +45:32
94 Chad Haga Team Sunweb +45:32
95 Jérémy Roy Groupama - FDJ +45:32
96 Clément Venturini AG2R La Mondiale +45:32
97 Guy Sagiv Israel Cycling Academy +45:32
98 Alex Dowsett Team Katusha-Alpecin +45:32
99 Steve Morabito Groupama - FDJ +45:32
100 Jürgen Roelandts BMC Racing Team +45:32
101 Dayer Quintana Movistar Team +45:32
102 Eros Capecchi Quick-Step Floors +45:32
103 Marco Marcato UAE Team Emirates +45:32
104 Markel Irizar Trek-Segafredo +45:32
105 Remi Cavagna Quick-Step Floors +45:32
106 Gijs van Hoecke Team LottoNL-Jumbo +45:32
107 Eduardo Sepúlveda Movistar Team +45:32
108 Manuele Boaro Bahrain Merida Pro Cycling Team +45:32
109 Kristian Sbaragli Israel Cycling Academy +45:32
110 Natnael Berhane Dimension Data +45:32
111 Georg Preidler Groupama - FDJ +45:32
112 Roman Kreuziger Mitchelton-Scott +45:32
113 Jens Debusschere Lotto Soudal +45:32
114 Quentin Jaurégui AG2R La Mondiale +45:32
115 Jaco Venter Dimension Data +45:32
116 Zdenek Stybar Quick-Step Floors +45:32
117 Zakkary Dempster Israel Cycling Academy +45:32
118 Marco Frapporti Androni Sidermec - Bottecchia +45:32
119 Andrea Vendrame Androni Sidermec - Bottecchia +45:32
120 Sébastien Reichenbach Groupama - FDJ +45:32
121 Boy van Poppel Trek-Segafredo +45:32
122 Hugh Carthy Cannondale Pro Cycling Team +45:32
123 Frederik Frison Lotto Soudal +45:32
124 Joe Dombrowski Cannondale Pro Cycling Team +45:32
125 Fabio Sabatini Quick-Step Floors +45:32
126 Elia Viviani Quick-Step Floors +45:32
127 Antonio Nibali Bahrain Merida Pro Cycling Team +45:32
128 Maxim Belkov Team Katusha-Alpecin +45:32
129 Florian Sénéchal Quick-Step Floors +45:32
130 Jan Hirt Astana Pro Team +45:32
131 Marco Coledan Italien +45:32
132 Maximilian Schachmann Quick-Step Floors +45:32
133 Viacheslav Kuznetsov Team Katusha-Alpecin +45:32
134 Lennard Hofstede Team Sunweb +45:32
135 Andreas Schillinger Bora-Hansgrohe +45:32
136 Antonio Pedrero Movistar Team +45:32
137 Liam Bertazzo Italien +45:32
138 Matteo Montaguti AG2R La Mondiale +45:32
139 Alessandro De Marchi BMC Racing Team +45:32
140 Tom van Asbroeck Cannondale Pro Cycling Team +45:32
141 Svein Tuft Mitchelton-Scott +45:32
142 Esteban Chaves Mitchelton-Scott +45:32
143 Sam Bewley Mitchelton-Scott +45:32
144 Simon Yates Mitchelton-Scott +45:32
145 Simone Andreetta Bardiani-CSF Pro Team +45:32
146 Mitchell Docker Cannondale Pro Cycling Team +45:32
147 Sacha Modolo Cannondale Pro Cycling Team +45:53
148 Giuseppe Fonzi Wilier Triestina-Selle Italia +46:41
149 Niccolo Bonifazio Bahrain Merida Pro Cycling Team +46:44
150 Paolo Simion Bardiani-CSF Pro Team +46:53
151 Sam Bennett Bora-Hansgrohe +47:20

Belgien Belgien: Tour of Belgium, Stage 4

Start dato: 26/05 12:50  
Status: finished Løbs type: normal
Kilometer: 151.5 Etape type:
Fra: Wanze Til: Wanze
Rank Kører Hold Varighed
1 Jelle Vanendert Lotto Soudal 3:33:24
2 Jens Keukeleire Lotto Soudal +0:16
3 Dion Smith Wanty-Groupe Gobert +0:16
4 Anthony Turgis Cofidis Solutions Credits +0:16
5 Edward Dunbar Aqua Blue Sport +0:20
6 Andriy Grivko Astana Pro Team +1:09
7 Gianni Marchand Cibel-Cebon +1:09
8 Jenthe Biermans Team Katusha-Alpecin +1:53
9 Martijn Budding Roompot-Nederlandse Loterij +1:53
10 Quinten Hermans Telenet-Fidea +1:53
11 Bryan Coquard Vital Concept +1:53
12 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen-Baloise +2:42
13 Rob Ruijgh Tarteletto-Isorex +2:42
14 Laurens Huys +2:56
15 Simon Spilak Team Katusha-Alpecin +2:59
16 Lars van der Haar Telenet-Fidea +5:05
17 Toon Aerts +5:05
18 Tiago Machado Team Katusha-Alpecin +5:05
19 Magnus Cort Astana Pro Team +5:07
20 Jelle Wallays Lotto Soudal +5:07
21 Casper Pedersen Rasmussen/Pedersen +6:27
22 Lasse Norman Hansen Grasmann/Hansen +6:45
23 Sjoerd van Ginneken Roompot-Nederlandse Loterij +6:45
24 Odd Christian Eiking Wanty-Groupe Gobert +6:45
25 Frederik Backaert Wanty-Groupe Gobert +6:45
26 Gaetan Bille Sovac-Natura4Ever +6:45
27 Pavel Kochetkov Team Katusha-Alpecin +6:45
28 Jhonatan Restrepo Team Katusha-Alpecin +6:45
29 Pablo Torres Burgos-BH +6:45
30 Elie Gesbert Team Fortuneo - Samsic +6:52
31 Jimmy Janssens Cibel-Cebon +6:54
32 Mark Christian Aqua Blue Sport +6:54
33 Davide Rebellin Sovac-Natura4Ever +9:44
34 Willem Jakobus Smit Team Katusha-Alpecin +9:44
35 Daniel Savini Bardiani-CSF Pro Team +12:12
36 Jens Adams +12:12
37 Ward Jaspers +12:12
38 Arnaud Gérard Team Fortuneo - Samsic +12:12
39 Jesus Ezquerra Burgos-BH +12:12
40 Maxime Vantomme WB Veranclassic Aqua Protect +12:12
41 Zhandos Bizhigitov Astana Pro Team +12:12
42 Michiel Dieleman Cibel-Cebon +12:12
43 Jim Aernouts +12:12
44 Sean De Bie Verandas Willems-Crelan +12:12
45 Peter Koning Aqua Blue Sport +12:12
46 Aime De Gendt Sport Vlaanderen-Baloise +12:12
47 Kevin van Melsen Wanty-Groupe Gobert +21:44
48 Aaron Verwilst Sport Vlaanderen-Baloise +21:44
49 Polychronis Tzortzakis Tarteletto-Isorex +21:44
50 Niels de Rooze Tarteletto-Isorex +21:44
51 Jonas Rickaert Sport Vlaanderen-Baloise +21:44
52 Timothy Dupont Wanty-Groupe Gobert +21:44
53 David Boucher Tarteletto-Isorex +21:44
54 Michiel Stockman Tarteletto-Isorex +21:44
55 Julien Mortier WB Veranclassic Aqua Protect +21:44
56 Thimo Willems +21:44
57 Ylber Sefa Tarteletto-Isorex +21:44
58 Marco Maronese Bardiani-CSF Pro Team +21:44
59 Brian van Goethem Roompot-Nederlandse Loterij +21:44
60 Antoine Warnier WB Veranclassic Aqua Protect +21:44
61 Nicolas Mariotto Sessler Burgos-BH +21:44
62 Elmar Reinders Roompot-Nederlandse Loterij +21:44
63 Guillaume van Keirsbulck Wanty-Groupe Gobert +21:44
64 Ibai Salas Burgos-BH +21:44
65 Marcel Sieberg Lotto Soudal +21:44
66 Riccardo Minali Astana Pro Team +21:44
67 Jasper De Buyst De Buyst/Hester +21:44
68 Senne Leysen Verandas Willems-Crelan +21:44
69 Roy Jans Cibel-Cebon +21:44
70 Stijn Devolder Verandas Willems-Crelan +21:44
71 Laurens De Vreese Astana Pro Team +21:44
72 Vincenzo Albanese Bardiani-CSF Pro Team +21:44
73 André Greipel Lotto Soudal +21:44
74 Jelle Mannaerts Tarteletto-Isorex +21:44
75 Kenny Molly AGO-Aqua Service +21:44
76 Gerben Thijssen Belgien +21:44
77 Michael Bresciani Bardiani-CSF Pro Team +21:44
78 Marco Mathis Team Katusha-Alpecin +21:44
79 Michael van Staeyen Cofidis Solutions Credits +21:44
80 Nicolas Cleppe Telenet-Fidea +21:44
81 Nikolas Maes Lotto Soudal +21:44
82 Louis Deguide Sovac-Natura4Ever +21:44
83 Kenneth Vanbilsen Cofidis Solutions Credits +21:44
84 Clement Russo Team Fortuneo - Samsic +21:44
85 Dennis Coenen Cibel-Cebon +21:44
86 Ruslan Tleubayev Astana Pro Team +21:44
87 Maxime Daniel Team Fortuneo - Samsic +21:44
88 Gil D'heygere +21:44
89 Christophe Laporte Cofidis Solutions Credits +21:44
90 Umberto Orsini Bardiani-CSF Pro Team +21:44
91 Michael Carbel Team Fortuneo - Samsic +21:44
92 Cyril Lemoine Cofidis Solutions Credits +21:44
93 Bert van Lerberghe Cofidis Solutions Credits +21:44
94 Tim Merlier Verandas Willems-Crelan +21:44
95 Michael Boros +21:44
96 Laurent Evrard Sovac-Natura4Ever +21:44
97 Timothy Stevens Cibel-Cebon +21:44
98 Braam Merlier +21:44
99 Corne van Kessel Telenet-Fidea +21:44
100 Cedric Beullens +21:44
101 Wouter Wippert Roompot-Nederlandse Loterij +21:44
102 Daniil Fominykh Astana Pro Team +21:44
103 Jan-Willem van Schip Roompot-Nederlandse Loterij +21:44
104 Giovanni Carboni Bardiani-CSF Pro Team +21:44
105 Dimitri Claeys Cofidis Solutions Credits +21:44
106 Andreas Goeman +21:44
107 Romain Le Roux Team Fortuneo - Samsic +21:44
108 Stijn Steels Verandas Willems-Crelan +21:44
109 Corentin Ermenault +21:44
110 Julien Morice Vital Concept +21:44
111 Jonas van Genechten Vital Concept +21:44
112 Alexander Geuens Sovac-Natura4Ever +21:44
113 Adrian Gonzalez Burgos-BH +21:44
114 Franklin Six WB Veranclassic Aqua Protect +21:44
115 Johan Jacobs +21:44
116 Andrew Fenn Aqua Blue Sport +21:44
117 Kenny Dehaes WB Veranclassic Aqua Protect +21:44
118 Conor Dunne Aqua Blue Sport +21:44
119 Ludwig de Winter WB Veranclassic Aqua Protect +21:44
120 Laurens Sweeck +21:44
121 Bram Welten Team Fortuneo - Samsic +21:44
122 Diether Sweeck +21:44
123 Coen Vermeltfoort Roompot-Nederlandse Loterij +21:44
124 David Tanner Verandas Willems-Crelan +21:44
125 Edward Planckaert Sport Vlaanderen-Baloise +21:44
126 Christophe Noppe Sport Vlaanderen-Baloise +21:44
127 Dieter Bouvry Cibel-Cebon +21:44
128 Daan Soete Telenet-Fidea +21:44
129 Robin Stenuit Sovac-Natura4Ever +21:44
130 Kevin Ista WB Veranclassic Aqua Protect +21:44
131 Kris Boeckmans Vital Concept +21:44
Dries de Bondt Verandas Willems-Crelan DNF
Bert de Backer Vital Concept DNF
Florian Deriaux Sovac-Natura4Ever DNF
Tom Devriendt Wanty-Groupe Gobert DNS

Japan Japan: Tour of Japan, Stage 6

Start dato: 26/05 02:30  
Status: finished Løbs type: normal
Kilometer: 122 Etape type: flat
Fra: Izu Til: Izu
Rank Kører Hold Varighed
1 Grega Bole Bahrain Merida Pro Cycling Team 3:29:53
2 Chris Harper Bennelong SwissWellness +0:00
3 Félix Baron Team Illuminate +0:00
4 Benjamin Perry Israel Cycling Academy +1:18
5 Benjamin Prades Team UKYO +1:18
6 Hideto Nakane Nippo-Vini Fantini +1:18
7 Dylan Sunderland Bennelong SwissWellness +1:18
8 Cameron Piper Team Illuminate +1:18
9 José Vicente Toribio +1:18
10 Sam Crome Bennelong SwissWellness +1:18
11 Ryo Minato Shimano Racing Team +1:18
12 Marcos Garcia Kinan Cycling Team +1:18
13 Hermann Pernsteiner Bahrain Merida Pro Cycling Team +1:18
14 Marc de Maar Team UKYO +1:18
15 Marco Canola Nippo-Vini Fantini +1:18
16 Jose Manuel Diaz Israel Cycling Academy +1:18
17 Jorge Castiblanco Team Illuminate +1:25
18 Thomas Lebas Kinan Cycling Team +1:25
19 Kazushige Kuboki Bridgestone Anchor Cycling Team +2:06
20 Edward Laverack JLT Condor +2:07
21 Kota Yokoyama Shimano Racing Team +2:07
22 Masakazu Ito Nippo-Vini Fantini +2:07
23 Salvador Guardiola Kinan Cycling Team +4:11
24 Simon Pellaud Team Illuminate +5:27
25 Manabu Ishibashi Bridgestone Anchor Cycling Team +5:53
26 Valerio Agnoli Bahrain Merida Pro Cycling Team +8:43
27 Simone Ponzi Nippo-Vini Fantini +8:43
28 Keisuke Aso Aisan Racing Team +8:43
29 David Per Bahrain Merida Pro Cycling Team +8:43
30 Sang-Hong Park +8:43
31 Ryu Suzuki +8:43
32 Sho Hatsuyama Nippo-Vini Fantini +8:43
33 Yukihiro Doi +8:43
34 Keigo Kusaba +10:23
35 King Lok Cheung Hong Kong +10:23
36 Meiyin Wang Bahrain Merida Pro Cycling Team +10:28
37 Takeaki Amezawa +11:27
38 Edmund Bradbury JLT Condor +13:56
39 Anthony Giacoppo Bennelong SwissWellness +13:56
40 Junya Sano +14:51
41 Yuzuru Suzuki +14:51
42 Airan Fernandez +14:51
43 Thomas Stewart JLT Condor +15:37
44 Hiu Fung Choi HKSI Pro Cycling Team +15:37
45 Oliver Wood JLT Condor +15:37
46 Hayato Okamoto Aisan Racing Team +15:37
47 Masaki Yamamoto +15:37
48 Mihkel Räim Israel Cycling Academy +15:37
49 Damien Monier Aisan Racing Team +15:37
50 Hamish Schreurs Israel Cycling Academy +15:37
51 Yuma Koishi Team UKYO +15:37
52 Keisuke Kimura Shimano Racing Team +15:37
53 Shotaro Iribe Shimano Racing Team +15:44
54 Ken Nakagawa +18:42
55 Damiano Cunego Nippo-Vini Fantini +20:11
56 Yusuke Hatanaka Team UKYO +20:11
57 Jin Okubo Bridgestone Anchor Cycling Team +20:11
58 Daichi Tomio +20:11
59 Cameron Bayly Bennelong SwissWellness +20:11
60 Raymond Kreder Team UKYO +20:11
61 Daiki Yasuhara +20:11
62 Tomohiro Hayakawa Aisan Racing Team +20:11
63 Yudai Arashiro Kinan Cycling Team +22:22
64 Yasuharu Nakajima Kinan Cycling Team +22:22
65 Shiki Kuroeda Aisan Racing Team +22:22
66 Takaaki Hori Bridgestone Anchor Cycling Team +22:22
67 Wan Yau Lau HKSI Pro Cycling Team +22:22
68 Saya Kuroeda +22:22
69 Takuya Nakata Shimano Racing Team +22:22
70 Connor Brown Team Illuminate +23:45
71 Martin Laas Team Illuminate +23:45
72 Ian Bibby JLT Condor +24:41
Ken Sato DNF
James Gullen JLT Condor DNF
Atsushi Oka DNF
Roy Goldstein Israel Cycling Academy DNF
Robbie Hucker Team UKYO DNF
Shotaro Watanabe Aisan Racing Team DNF
Jason Lea Bennelong SwissWellness DNF
Ho San Chiu HKSI Pro Cycling Team DNF
Tyler Williams Israel Cycling Academy DNF
Shoi Matsuda DNS

Estland Estland: Tour of Estonia, Stage 2

Start dato: 26/05 14:15  
Status: finished Løbs type: normal
Kilometer: 173 Etape type: intermediate
Fra: Tartu Til: Rattaralli
Rank Kører Hold Varighed
1 Andreas Stokbro Kron/Stokbro 3:56:18
2 Grzegorz Stepniak +0:00
3 Siarhei Papok Hviderusland +0:00
4 Lucas Eriksson +0:00
5 Charles Planet Team Novo Nordisk +0:00
6 Piotr Havik Beat Cycling Club +0:00
7 Alessandro Fedeli Trevigiani Phonix-Hemus 1896 +0:00
8 David Lozano Team Novo Nordisk +0:00
9 Alo Jakin St. Michel–Auber93 +0:00
10 Gert Jõeäär +0:00
11 Abderrahim Zahiri Trevigiani Phonix-Hemus 1896 +0:03
12 Maciej Paterski Wibatech Fuji +0:03
13 Rein Taaramäe Direct Energie +0:14
14 Troels Vinther Riwal Platform Cycling Team +0:22
15 Andreas Kron Kron/Stokbro +2:53
16 Uladzimir Harakhavik +2:53
17 Yauheni Karaliok Hviderusland +2:53
18 Uladzislau Dubovski +3:42
19 Ben Hetherington Memil-CCN Pro Cycling +3:42
20 Norman Vahtra +3:46
21 Patrick Clausen Riwal Platform Cycling Team +3:46
22 Manuel Penalver Trevigiani Phonix-Hemus 1896 +3:46
23 Darijus Dzervus +3:46
24 Aimo Pyykkönen +3:46
25 Andris Vosekalns Hengxiang Cycling Team +3:46
26 Eduard Vorganov Minsk Cycling Club +3:46
27 Pierre Moncorge Memil-CCN Pro Cycling +3:46
28 Fabio Mazzucco Trevigiani Phonix-Hemus 1896 +3:46
29 Fabio Calabria Team Novo Nordisk +3:46
30 Aksel Nömmela Beat Cycling Club +3:46
31 Isac Lundgren +3:46
32 Artsiom Harbach +3:46
33 Alex Mengoulas Beat Cycling Club +3:46
34 Filippo Zana Trevigiani Phonix-Hemus 1896 +3:46
35 Antti-jussi Juntunen +3:46
36 Jacob Eriksson +3:46
37 Karl Lauk +3:46
38 Jonas Gregaard Riwal Platform Cycling Team +3:46
39 Fredrik Ludvigsson Team Coop-ØsterHus +3:46
40 Venantas Lasinis +3:46
41 Andrea Peron Team Novo Nordisk +3:46
42 Yauheni Sobal Minsk Cycling Club +3:46
43 Adrian Honkisz +3:53
44 Risto Raid +3:53
45 Jonas Aaen Jørgensen Van Zijl/Aaen +3:53
46 Umberto Poli Team Novo Nordisk +3:53
47 Edvin Wilson +5:30
48 Charalampos Kastrantas Dare Gaviota +8:04
49 Nahom Desale Beat Cycling Club +9:40
50 Julius Taskinen +9:40
51 Kestutis Vaitaitis +9:40
52 Povilas Sideikis +11:27
53 Justas Beniusis +11:27
54 Anton Ivashkin Minsk Cycling Club +11:27
55 Nikita Baravik +11:27
56 Eriks Gavars +11:27
57 Sauli Pietikainen +14:48
58 Daniel Abraham Beat Cycling Club +14:48
Paulius Valiukas DNF
Anton Muzychkin DNF
Erik Sandersson DNF
Søren Malling Siggaard Riwal Platform Cycling Team DNF
Alexei Shnyrko DNF
Richard Larsen DNF
Artur Ceremisinov DNF
Paulius Siskevicius DNF
Mehdi Benhamouda Team Novo Nordisk DNF
Tomas Gembeckas DNF
Povilas Kupstaitis DNF
Quentin Valognes Team Novo Nordisk DNF
Hiski Kanerva Memil-CCN Pro Cycling DNF
Lukas Talacka DNF
Javier Montoya Trevigiani Phonix-Hemus 1896 DNF
Sylwester Janiszewski DNF
Wojciech Sykala DNF
Jaroslaw Marycz Wibatech Fuji DNF
Stanislau Bazhkou Minsk Cycling Club DNF
Jacob Tipper Memil-CCN Pro Cycling DNF
Sizko Antti Memil-CCN Pro Cycling DNF
Horens Korbergs DNF
Aliaksandr Saroka DNF
Kaspars Sergis DNF
Dmitryi Belko DNF
Maris Bogdanovics Amore & Vita-Selle SMP DNF
Daan Hoeyberghs DNF
Bas Tietema Beat Cycling Club DNF
Karl-Arnold Vendelin DNF
Vladyslav Makogon DNF
Joni Kanerva Memil-CCN Pro Cycling DNF
Trond Larsen DNF
Wilson Renwick DNF
Dominic Schils Dare Gaviota DNF
Mehdi Tigrine Dare Gaviota DNF
Adomaitis Rojus DNF
Punkrys Kasparas DNF
Alanas Marcinkenas DNF
Roy Eefting Memil-CCN Pro Cycling DNF
Jacek Morajko DNF

Frankrig Frankrig: Grand Prix de Plumelec-Morbihan, Race

Start dato: 26/05 12:45  
Status: finished Løbs type: normal
Kilometer: 182 Etape type: highmountain
Fra: Plumalec Til: Plumalec
Rank Kører Hold Varighed
1 Andrea Pasqualon Wanty-Groupe Gobert 4:27:42
2 Julien Simon Cofidis Solutions Credits +0:00
3 Samuel Dumoulin AG2R La Mondiale +0:00
4 Artur Vichot Groupama - FDJ +0:00
5 Alexis Vuillermoz AG2R La Mondiale +0:00
6 Jesús Herrada Cofidis Solutions Credits +0:03
7 Garikoitz Bravo Euskadi-Murias +0:10
8 Romain Hardy Team Fortuneo - Samsic +0:14
9 Sergey Firsanov Gazprom-RusVelo +0:17
10 Jonathan Lastra Caja Rural-Seguros RGA +0:18
11 Thomas Joly Roubaix Lille Metropole +0:18
12 Victor Lafay Cofidis Solutions Credits +0:18
13 Erwann Corbel Vital Concept +0:18
14 Luis Ángel Maté Cofidis Solutions Credits +0:22
15 Roman Maikin Gazprom-RusVelo +0:22
16 Guillaume Martin Wanty-Groupe Gobert +0:25
17 Kevin Le Cunff St. Michel–Auber93 +0:25
18 Flavien Maurelet St. Michel–Auber93 +0:27
19 Pierre Idjouadienne Roubaix Lille Metropole +0:30
20 Angel Madrazo Delko-Marseille Provence KTM +0:32
21 Jeremy Cabot Roubaix Lille Metropole +0:32
22 Xandro Meurisse Wanty-Groupe Gobert +0:32
23 Aritz Bagues Euskadi-Murias +0:34
24 Gonzalo Serrano Caja Rural-Seguros RGA +0:39
25 Tanguy Turgis Vital Concept +0:39
26 Kévin Reza Vital Concept +0:39
27 Fabricio Ferrari Caja Rural-Seguros RGA +0:39
28 Stéphane Rossetto Cofidis Solutions Credits +0:39
29 Jeremy Cornu Direct Energie +0:43
30 Marlon Gaillard +0:43
31 Kevin Ledanois Team Fortuneo - Samsic +0:43
32 Armindo Fonseca Team Fortuneo - Samsic +0:48
33 Jeremy Leveau Delko-Marseille Provence KTM +0:51
34 Thomas Degand Wanty-Groupe Gobert +0:51
35 Ildar Arslanov Gazprom-RusVelo +0:57
36 Josu Zabala Caja Rural-Seguros RGA +0:57
37 Fabien Doubey Wanty-Groupe Gobert +0:57
38 Aleksey Rybalkin Gazprom-RusVelo +0:57
39 Arnaud Courteille Vital Concept +0:57
40 Lucas De Rossi Delko-Marseille Provence KTM +0:57
41 Julien Trarieux Delko-Marseille Provence KTM +0:57
42 Maxim Rusnac Team Differdange-Losch +1:00
43 Valentin Madouas Groupama - FDJ +1:05
44 Alexandre Pichot Direct Energie +1:05
45 Sergey Shilov Gazprom-RusVelo +1:05
46 Jonathan Hivert Direct Energie +1:05
47 Olivier Le Gac Groupama - FDJ +1:18
48 Andrea Garosio d'Amico-Utensilnord +1:27
49 Igor Boev Gazprom-RusVelo +1:27
50 Mikel Aristi Euskadi-Murias +1:27
51 Bruno Armirail Groupama - FDJ +1:27
52 Yoann Offredo Wanty-Groupe Gobert +1:29
53 Mark McNally Wanty-Groupe Gobert +1:29
54 Jérémy Maison Team Fortuneo - Samsic +1:29
55 Iuri Filosi Delko-Marseille Provence KTM +1:29
56 Jerome Mainard Roubaix Lille Metropole +1:29
57 Alexis Gougeard AG2R La Mondiale +1:29
58 Tony Gallopin AG2R La Mondiale +1:29
59 Matthias Le Turnier Cofidis Solutions Credits +1:29
60 Benat Txoperena Euskadi-Murias +1:42
61 Damien Touze St. Michel–Auber93 +1:51
62 Yoann Paillot St. Michel–Auber93 +1:51
63 Warren Barguil Team Fortuneo - Samsic +2:06
64 Tom Dernies Roubaix Lille Metropole +2:14
65 Johan Le Bon Vital Concept +2:14
66 Julien Antomarchi Roubaix Lille Metropole +2:23
67 Benoît Jarrier Team Fortuneo - Samsic +2:24
68 Hugo Hofstetter Cofidis Solutions Credits +2:30
69 Mauricio Moreira Caja Rural-Seguros RGA +2:32
70 Laurent Pichon Team Fortuneo - Samsic +2:37
71 Evgeny Kobernyak Gazprom-RusVelo +2:50
72 Tom Vermeer Team Differdange-Losch +2:52
73 José Herrada Cofidis Solutions Credits +2:52
74 Sylvain Chavanel Direct Energie +2:52
75 Jelle Donders Team Differdange-Losch +2:52
76 Benoît Vaugrenard Groupama - FDJ +2:56
77 Maxime Jarnet +3:00
78 Josh Teasdale Team Differdange-Losch +4:32
79 Nicolas Samparisi +4:32
80 Tom Thill Team Differdange-Losch +4:32
81 Romain Feillu St. Michel–Auber93 +4:32
82 Alan Riou Team Fortuneo - Samsic +4:35
83 Clement Chevrier AG2R La Mondiale +4:35
84 Davide Cimolai Groupama - FDJ +4:35
85 Alvaro Cuadros Caja Rural-Seguros RGA +4:35
86 Justin Mottier Vital Concept +4:35
87 Aitor Gonzalez +5:03
88 Julien Duval AG2R La Mondiale +5:03
89 Simon Sellier Direct Energie +6:06
90 Steven Tronet +7:42
91 Larry Valvasori Team Differdange-Losch +8:38
92 Fabien Rondeau +8:49
93 Simon Guglielmi +8:49
94 Jeremy Bellicaud +8:49
95 Julen Irizar Euskadi-Murias +8:52
96 Gediminas Bagdonas AG2R La Mondiale +8:52
97 Ettore Carlini d'Amico-Utensilnord +8:52
Francesco Bettini d'Amico-Utensilnord DNF
Nicolas Baldo St. Michel–Auber93 DNF
Claudio Catania Team Differdange-Losch DNF
Angelo Raffaele d'Amico-Utensilnord DNF
Emanuele Onesti d'Amico-Utensilnord DNF
Anthony Maldonado St. Michel–Auber93 DNF
Marc Fournier Vital Concept DNF
Ander Barrenetxea Euskadi-Murias DNF
Axel Journiaux Direct Energie DNF
Damien Gaudin Direct Energie DNF
Joseph Areruya DNF
Miguel Angel Benito Caja Rural-Seguros RGA DNF
Daniel Hoelgaard Groupama - FDJ DNF

Norge Norge: Hammer Stavanger, Stage 2

Start dato: 26/05 16:15  
Status: notstarted Løbs type: normal
Kilometer: 92 Etape type: intermediate
Fra: Stavanger Til: Stavanger
Rank Kører Hold Varighed
Ingen resultater endnu